Who’s Who

 

Leadership team

Mrs Natalie Sefton - Headteacher

Miss Sarah Mason – Deputy Head teacher and Designated Safeguarding Lead
Mrs Laura Plant – Assistant Headteacher
Mrs P. Lloyd – Key Stage 1 leader
Miss K. Gutteridge – Key Stage 2 leader
Mrs R. Gledhill – Key Stage 2 leader (maternity leave)

Mrs Norwood - Key Stage 2 leader (maternity cover)
Miss H. Scott – SENCO

 

Office team

Mrs T. Page – Business Manager
Mrs E. Brown – Finance and IT Officer
Mrs H. Lamming – Parent Liaison Officer and TA  
Mrs D. Harris – Admin assistant and TA
Mrs J. Jephcott – Admin assistant

 

PPA/Cover team  
Mrs Higgitt - PPA teacher (maternity leave)

Mrs Weston - PPP teacher

Mrs Morgan - PPA teacher

Mrs J. Broadfoot – Higher level teaching assistant
Mrs C. Skeldon – Higher level teaching assistant

 

Early Years team – Pre-School and Reception  

Mrs K. Waterhouse –  Reception Teacher (RP)
Mrs R. Trewartha – Joint Pre School Lead Practitioner and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs D. Ward – Joint  Pre-School Lead Practitioner and Pre School SEND lead

Mrs S. Tennant – Reception Teacher (RT)

Mrs J. Hough - Pre-School Teaching Assistant
Miss C. Longmore – Reception Teaching assistant

Mrs Kay - Reception Teaching assistant

Key Stage 1 team – Years 1 and 2

Mrs P. Lloyd – Key Stage 1 leader and Year 2 teacher (2L)

Mrs S. Betts – Year 2 teacher (2B)
Miss S. Barnbrook – Year 1 teacher (1B)
Miss H. Hughes – Year 1 teacher (1H)

Mrs C. Chilton – Year 1 teaching assistant
Miss R. Drew - Year 1 teaching assistant (maternity leave)

Mrs Lisa Green - Year 1 teaching assistant (maternity cover)

Miss E. Brettle - Year 1 teaching assistant
Miss V. Buckley – Year 2 teaching assistant
Miss S. Felton – Year 2 teaching assistant

Miss M. Cartwright – Year 2 teaching assistant 

 

Lower Key Stage 2 team – Years 3 and 4

Miss K. Gutteridge – Key Stage Leader and Year 3 Teacher (3G)
Mr O. Hoten – Year 3 teacher (3H)
Miss C. Erry – Year 4 teacher (4E)
Mrs C. Matthews – Year 4 teacher (4M)

Mrs A. Saleh – Year 3 teaching assistant
Mrs R. Millichip – Year 3 teaching assistant

Mrs J. Coley – Year 3 teaching assistant

Miss K. Spencer - Year 3 teaching assistant

Mrs E Cartwright - Year 4 teaching assistant

Mrs K. Evans - Year 4 teaching assistant

 

Upper Key Stage 2 team – Year 5 and 6

Mr G. Wakeman – Year 6 teacher (6GW)
Mr D. Waterhouse – Year 6 teacher (6DW)
Miss L. Stonelake  – Year 5 teacher (5S) and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs G. Norwood – Year 5 teacher (5N)

Mrs J. Nicholas – Year 5 teaching assistant

Mrs C. Skeldon - Year 5 teaching assistant (HLTA)

Miss L. Baylie – Year 6 teaching assistant

Miss C. Oakes – Year 6 teaching assistant
Mrs J. Broadfoot – Year 6 teaching assistant (HLTA)

 

Playgroup Team  

Mrs J. Wood – Playgroup leader and Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs S. Hanbury
Ms A. Gray
Mrs L. Kelly
Mrs H. Fenny

Lunchtime team

Mrs S. Brindley – lunchtime manager

Out of Hours Clubs (OOHC) team – Breakfast and After School                      

Mrs S. Brindley – OOHC leader and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs J. Broadfoot
Miss K. Spencer

Mrs D. Harris

Miss R. Drew

Mrs H. Fenny

Mrs S. Felton

Mrs T Brookes

The Site Team

Mr C. Davies  – Site Manager

Miss K Walton – cleaning staff

Miss A. Timmins – cleaning staff

Miss N Hackett – cleaning staff

Mrs J. Crowley – cleaning staff